Az egészséges életmód szociális életmód - a társadalmi kapcsolatok és az egészségi állapot közötti létfontosságú kapcsolat

Az egészséges életmód szociális életmód - a társadalmi kapcsolatok és az egészségi állapot közötti létfontosságú kapcsolat

Utolsó módosítás:2023.10.03

Összefoglaló a Lifestyle Medicine folyóiratban megjelent szakirodalmi áttekintésről

Az egyre nagyobb érdeklődésnek köszönhetően egyre több szisztematikus áttekintés jelenik meg, amelyek a társas kapcsolatokra, mint az egészséget védő tényezőre összpontosítanak, mivel ezek befolyásolják gondolkodásunkat, érzéseinket és viselkedésünket. Ezek a pszichológiai és viselkedési változások befolyásolhatnak bizonyos biomarkereket, amelyek végső soron a fizikai egészséggel kapcsolatos problémák kialakulását vagy lefolyását befolyásolják.

Eredeti közlemény: https://doi.org/10.1002/lim2.91

Hogyan befolyásolják a szociális kapcsolatok egészégünket?

Talán a legintuitívabb útja annak, ahogyan a társas kapcsolatok befolyásolják az egészséget, az a viselkedésen keresztül vezet. A társadalmi kapcsolat felfogható úgy, mint ami a hagyományos életmódbeli tényezőkön (alvás, étrend, testmozgás, alkoholfogyasztás/dohányzás stb.) keresztül befolyásolja az egészséget, vagy a társadalmi kapcsolat felfogható úgy, mint maga az életmódbeli tényező. A szakirodalom nagy része dokumentálja, hogy az intenzívebb szociális élet hogyan kapcsolódik az egészséget elősegítő viselkedéshez, beleértve a több testmozgást, a kevesebb dohányzást vagy alkoholfogyasztást, a jobb alvásminőséget és a krónikus betegséggel élők fokozottabb együttműködését a terápiás módszerekkel.  

Annak ellenére, hogy szilárd bizonyítékok mutatkoznak a szociális kapcsolat és az egészséggel kapcsolatos magatartások összefüggésére, a legtöbb epidemiológiai tanulmány az életmódbeli tényezőket ellenőrzi, amelyek a szociális kapcsolat és az egészség közötti független összefüggésekre utalnak.

Míg az életmódbeli tényezők kapcsán leginkább a viselkedés van fókuszban, a szociális kapcsolatokat úgy értelmezik, hogy azok magukban foglalják, de túlmutatnak a társas viselkedésen, beletartozik az egyén belső megélése is az interakciók és a kapcsolatok terén (kapcsolati elégedettség, észlelt támogatás, magány). A szociális tapasztalatok és az ezekről alkotott elképzelések központi feldolgozáson keresztül végső soron befolyásolhatják a biológiai működést, ami szorosan összefügg az egészséggel és betegségek kialakulásával.

E bizonyítékok számos áttekintése valószínűsíthető biológiai mechanizmusokat mutat be, beleértve a szív- és érrendszeri, a neuroendokrin és az immunrendszer diszregulációját, valamint a bél-mikrobiom ökoszisztéma működését. Biológiai szabályozási zavar léphet fel, amikor társadalmi szükségleteink nincsenek kielégítve, mely sokszor korán jelentkezik és egész életen át folytatódik. A biológiai utak közül nagy figyelmet kapott a krónikus gyulladás, mivel ez az életkor előrehaladtával számos egészséggel következmény kockázatát növeli.

A kutatások kimutatták, hogy az interleukin-6 (IL-6) és a C-reaktív fehérje (CRP) magasabb szintje összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri események fokozott kockázatával, a krónikus vesebetegség kedvezőtlenebb prognózisával, a fizikai és kognitív teljesítőképesség csökkenésével, valamint az össz.halálozás növekedésével. A National Health and Aging Trends Study (Egyesült Államok) 4648 Medicare-kedvezményezettjével végzett közelmúltbeli tanulmányának eredményei alapján a szociálisan elszigetelt idős felnőtteknél magasabb volt az IL-6 és a CRP szintje azokhoz képest, akik nem voltak szociálisan elszigeteltek. Az izoláltak között dózis-válasz összefüggés volt az izoláltság szintje és az objektív biológiai markerek között. Hasonlóképpen dózis-válasz összefüggést találtak a CRP és a társadalmi kapcsolat különböző markerei között az élet minden szakaszában.Mindazonáltal a társadalmi elszigeteltség és a magány és a gyulladás közötti összefüggésre vonatkozó bizonyítékok szisztematikus áttekintése és metaanalízise arra utal, hogy az összefüggések összetettebbek lehetnek, a mutatók heterogenitásával. Például a magány az IL-6-hoz kapcsolódik, de a gyulladás egyéb markereihez nem, míg a társadalmi izoláció a CRP-hez és a fibrinogénhez kapcsolódik, de az IL-6 hoz nem.

A társadalmi kapcsolatok és az egészségre gyakorolt hatás közötti kapcsolatot az egyidejűleg zajló viselkedési, pszichológiai és biológiai utak is eredményezhetik, amelyek potenciálisan fokozzák egymás hatását. Például a szociálisan elszigetelt egyénekben egészségtelen szokások alakulhatnak ki, beleértve a helytelen táplálkozást, a túlzott alkoholfogyasztást és a csökkent fizikai aktivitást, amelyek gyulladásos folyamatokon keresztül káros egészségi következményekhez vezethetnek.

A társadalmi elszigeteltség érzelmi vagy szociális stresszorként szolgálhat, ami szisztémás gyulladást válthat ki a szervezetben. Az evolúciós elmélet szerint a társadalmi elszigeteltség a gyulladásos válaszhoz kapcsolódik azáltal, hogy nagyobb a valószínűsége annak, hogy a társadalmilag izolált egyént megtámadják vagy megsebesítik, ami megmagyarázhatja a megnövekedett gyulladásos molekulák okát, amelyek elősegítik az ilyen fenyegetésekre adott gyorsabb és hatékonyabb biológiai választ.

A szociális kapcsolat és az egészséggel kapcsolatos eredmények közötti kapcsolat mögött meghúzódó neurobiológiai mechanizmusok a kockázatcsökkentés és a kognitív energiatakarékosság összefüggésében is értelmezhetők. A társadalmi kiindulási elmélet szerint a társas kapcsolatok értékes erőforrásokként működhetnek, amelyek csökkentik a kockázatot és energiát takarítanak meg, mivel az érzelmek szabályozásával és fenyegetésértékelésével kapcsolatos agyterületek kevésbé aktívak a társadalmi környezetben. Ha ezek a neurális régiók aktívabbak, mivel a társadalmi szükségletek nem teljesülnek, több testi rendszer szabályozási zavara rosszabb fizikai és mentális egészséghez vezethet.

A szociális környezet segít szabályozni a kognitív képességet igénylő folyamatokat, például a fenyegetésértékeléshez és az érzelmi szabályozáshoz kapcsolódó idegi régiókat, hiszen a szociális környezet az egyénre ható terhelés megosztását is jelenti (pl. feladatmegosztás gyermeknevelés kapcsán). A kockázatelosztás és a terhelés megosztása révén az emberek hatékonyan többet érhetnek el, miközben minimalizálják a lehetséges károkat. Az egyedüllét objektíve növeli a fenyegetést, és jelentősebb alkalmazkodási kihívást jelent a „társadalmi agy” számára.

Ebből a perspektívából az elsődleges emberi ökológia lényegében társadalmi ökológia. Így az egészséges életmód lényegében a szociális életmód.

Online Bejelentkezés

I.kerület, Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 31.

Téma szakértői

Nagy Abonyi András

Nagy Abonyi András

Gyógytornász-mozgásterapeuta

Tovább
Czakó Bettina

Czakó Bettina

Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc

Tovább
Dr. Molnár Dóra

Dr. Molnár Dóra

Sportorvos, háziorvos

Tovább

Kapcsolódó oldalak

Egészséges kapcsolatok

Egészséges kapcsolatok

Tovább
Stresszkezelés

Stresszkezelés

Tovább