Stresszkezelés
A stressz a latin „strictus” szóból származik, ami szoros, igénybevételt jelent. A stressz fogalmát először Selye János írta le 1960-ban, miszerint „A stressz a szervezet nem specifikus reakciója minden olyan ingerre, amely kibillenti eredeti egyensúlyi állapotából, és alkalmazkodásra kényszeríti.” A stressz gyakorlatilag az egyén és környezete közötti olyan viszony, amely szubjektíven értelmezve túlterheli az egyén önsegítő, probléma- és helyzetmegoldó képességeit. Ilyenkor a szervezet kilendül az addigi nyugalmi állapotából és fokozott válaszreakciókkal reagál a belső vagy külső környezetből érkező ingerekre. Kialakul a „stresszes” állapot, amikor a szervezet szabályozórendszerei aktiválódnak. Egyéni szinten feszültséget, ingerlékenységet, türelmetlenséget érzékelhetünk.
Foglaljon időpontot szakembereinkhez!
Mi a stresszor?
A stressz tehát egy állapot, amit különböző külső vagy belső, új, előre nem látható, kontrollálhatatlan ingerek, stresszorok váltanak ki. A stresszorok ugyan különbözők, a hatásukra kialakuló biológiai stressz-állapotok viszont rendszerint azonosak.
Ilyen stresszorok például:
-
Hatás jellege alapján:
-
Fizikai, kémiai (fájdalom, hideg, radioaktív sugárzás, mérgek)
-
Pszichológiai (életkörülmények változása)
-
Szociális (válás, munkanélküliség, idegen territórium)
-
Kardiovaszkuláris vagy metabolikus (edzés, hipoglikémia, meleg, vérzés)
-
-
Stressz eredete alapján:
-
Személyes (szeparáció)
-
Szociális/családi (gyász)
-
Környezeti (zaj, környezetszennyezés)
-
Munkahelyi (felelősség, elvárások, bizonytalanság)
-
-
Időbeliség szerint:
-
Akut (egyszeri, intermittáló, korlátozott idejű vagy folyamatos)
-
Krónikus (intermittáló, meghosszabbított vagy folyamatos)
-
-
Az intenzitásbeli különbség is fontos!
Mi a stressz folyamata?
„A stressz, mint folyamat négy elemet mindig tartalmaz:
-
Az azt okozó (külső vagy belső) tényezőt, ami előidézi a folyamat beindulását. Ez a stresszor mindig valamilyen „terhelés”.
-
A helyzetekre vonatkozó valamiféle értékelést, amely különbséget tesz ártalmas, rossz és kellemes, jó dolgok közt, eszerint minősíti a történést annak fontossága és érzelmi jelentése (jelentőséges) szerint.
-
Megküzdési folyamatokat, amelyekkel a testi és lelki rendszer viaskodik, hogy kezelni, kontrollálni tudja a helyzetet és legyűrve azt, felül tudjon kerekedni.
-
A folyamat hatását, eredményét, amit előidézett a személyiségben (testi, lelki, kapcsolati vonatkozásokban).”
„Stresszor 🡪 Stressz 🡪 Stresszreakció”
A stressz típusai
- Pozitív, építő „EU-stressz”, amely ösztönzőleg hat az egyénre, készségeinek a fejlesztésére, valamint a kihívásokkal való megbirkózásra bátorítja.
- Negatív, leépítő „DI-stressz”, amely az egyén készségeiből és képességeiből fakadóan nem képes megbirkózni a kihívásokkal, és megbetegedésekhez vezethet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Miért kell kezelni a stresszt?
Ha a stresszhatás tartósan fennáll, a szervezet alkalmazkodik vagy ellenáll, egy idő után azonban a kimerülés állapotába kerülhet, ami különböző élettani változásokat okozhat. A stresszkezelés célja a negatív stresszel való megküzdés fejlesztése.
Ilyen tünetek például:
-
immunrendszer működésének csökkenése 🡪 bakteriális, vírusos fertőzések
-
szorongás, depresszió
-
döntésképtelenség
-
álmatlanság
-
emésztési zavar
-
bőrkiütések
-
étvágytalanság, evési zavar
-
fejfájás, fejviszketés
-
mozgászavar
-
kezek, lábak görcse
-
szívdobogásérzés
-
feledékenység
-
csökkent kreativitás
-
düh
-
kisebbrendűség érzés
-
pánik
-
nyugtalanság
-
panaszkodás
-
sértődékenység
Milyen stresszkezelési lehetőségek vannak?
A stresszkezelés eredményessége egyaránt függ a stresszel való megküzdési stratégiáktól és a személyiségtől is.
Lazarus és Folkman féle megküzdési stratégiák
-
Probléma és érzelemközpontú megküzdési stratégiák
-
Stratégiák:
-
Konfrontáció: düh és agresszió hatására az egyén cselekvésre szánja el magát szembeszáll a stresszorral
-
Eltávolodás: érzelmi és mentális eltávolodás a stressztől, hogy külső kép alapján szemlélje, az eltávolodással erőt gyűjt a megküzdéshez
-
Érzelmek és viselkedés szabályozása: stresszorral kapcsolatos érzelmek tisztázása, viselkedéssel való jelzés a környezet felé, fontod az önkontroll
-
Társas támogatás keresése: problémák megbeszélése másokkal annak ellenére is, hogy ezzel nem feltétlenül oldódik meg, kapcsolat mélysége és minősége a döntő
-
Felelősség vállalása: stressz kialakulásában való felelősségvállalás a könnyebb megküzdés érdekében, veszélye a bűntudat és önvád
-
Problémamegoldás: a megküzdés megtervezése, lehetőségek számbavétele, részletek és összefüggések keresése, fontos a higgadt tudatállapot
-
Elkerülés, menekülés: a stressztől való elhatárolódás, megküzdés hiánya, a megküzdésben való „megpihenés”
-
Pozitív jelentés keresése: „Minden rosszban van valami jó”, a stresszor pozitív stresszként való értelmezése (pl. kihívás), erősödik a megküzdési képesség a jövőre nézve, minden megküzdési stratégia esetben hasznos a negatív érzelmi állapot csökkentése
-
Mindfulness-alapú beavatkozások
A „mindfulness” jelentése tudatos jelenlét. A probléma normális dologként való elismerése, és a stresszel való rugalmasabb megküzdés elősegítése érdekében a tapasztalatok elfogadást szorgalmazza. A mindfulness hangsúlyozza a szándékos összpontosítást a pillanatnyi tapasztalatokra, ítélkezésmentes módon. A mindfulness-beavatkozások általában a nagyobb önismeret fejlesztésére, a stresszhelyzetekben való reakciókészség csökkentésére és a tudatos kommunikációs készségek fejlesztésére összpontosítanak, javítják az összpontosítást. Magába foglalja a légzési gyakorlatokat, a mantrázást, valamint a vizualizációs technikákat.
A mindfulness-alapú technikák csökkentik a pszichológiai „DI-stresszt”, a depresszió, valamint szorongás tüneteit, javítják az egyén tudatosságának és önelégedettségének szintjét, valamint fokozzák a mentális jólétet, ugyanakkor nem kimondottan alkalmasak a kiégés okozta stressz enyhítésére. Ezek a kezelési módok a krónikus fájdalommal járó betegségek, a depresszió, valamint a rákos megbetegedések kezelésében bizonyítottan hatékonyak. Ilyen beavatkozások például a meditációs gyakorlatok. A relaxációs technikák valószínűleg akkor a leghatékonyabbak hosszú távon, ha rendszeresen, hosszú időn keresztül, kiegészítő gyakorlatként alkalmazzák őket.
Akupunktúra
Az akupunktúra az egyik olyan technika, amely előnyösnek bizonyult a szorongó egészséges felnőtteknél. Csökkentheti a daganatos betegeknél a hányinger, hányás, neuropátia tüneteit, valamint daganatkezelésnél a sugárzás okozta szájszárazság tüneteit is. Azzal, hogy segít a mellrákos betegeknek a fenti tünetek kezelésében, az akupunktúra szerepet játszik a betegek stressz-szintjének javításában. Bár az akupunktúra alkalmazása a rákos betegek életminőségi intézkedéseinek segítésére előnyös, a túlélés szempontjából eddig nem számoltak be előnyökről. Az akupunktúra szabályozza ezen kívül a paraszimpatikus idegrendszer működését, így képes enyhíteni a menopauza tüneteit (pl. hőhullámok) és az ezzel kapcsolatos stresszhatásokat.
Gyógynövények, természetes anyagok, étrend-kiegészítők alkalmazása
A gyógynövények, mint az Ashwagandha, gotu, kola, guarana, kava, citromfű, passióvirág és valeriana a pszichológiai stressz és egyes tünetek (pl. daganatterápia okozta tünetek) kezelésére használják. Egy vizsgálat kimutatta, hogy az Ashwagandha javulást eredményezett a rákhoz kapcsolódó fáradtság és életminőség terén, ami közvetve a mellrák diagnózisával és kezelésével kapcsolatos stressztünetek jobb kezelését eredményezte. Számos tanulmány kimutatta a vitamin- és ásványianyag-kiegészítés előnyeit, beleértve a stressz, a szorongás és a fáradtság javulását. Bizonyítékok vannak arra, hogy ezek a kiegészítők fokozhatják az antidepresszáns-hatást, és a B-vitaminok, mint a folsav (B9), a piridoxin (B6) és a kobalamin (B12) szintje a pszichológiai stressz alatt álló betegeknél alacsonyabbnak bizonyult.
Támogató csoportok, pszichológiai tanácsadás
Egyes betegek számára szociális és érzelmi támogatást nyújthat a másokkal való kapcsolat, például személyes vagy online támogató csoportok révén. Kutatásokban beszámoltak arról, hogy az áttétes emlőrákban szenvedő nőknél a támogató csoportos terápia átlagosan 18 hónappal hosszabb túlélést eredményezett a kontrollcsoportban lévő nőkhöz képest. Bár ezek a vizsgálatok nem mutatták ki, hogy a csoportterápia hosszabb túlélést eredményezett volna, átmeneti pozitív hatást mutattak ki a hangulatra és az önbecsülésre, ami közvetve a stresszszint javulását eredményezte.
Az érzelmi támogatás növelése, a hangulat stabilitása és az elszigeteltség csökkentése kulcsfontosságú tényezők az életminőség és a jólét javításában. Ezért amikor egy páciensnél betegséget diagnosztizálnak, és a diagnózissal járó többféle stresszorral való megküzdéssel küzd, fontos, hogy megfelelő tanácsadásban részesüljön. Több tanulmány is bizonyította, hogy a pszichológiai tanácsadás, amely lehet személyes vagy távgyógyászati tanácsadás, az egészséggel kapcsolatos életminőségben javulást mutat. Több kutatásban alátámasztották, hogy a pszichológiai beavatkozás jelentős javulást mutatott a fáradtság, a depresszió, az étrend és a testmozgásra való hajlandóság terén pl. emlőrákos betegeknél. Más, pszichológiai tanácsadást kínáló vizsgálatok a depresszió csökkenését, valamint a szociális és lelki jólét javulását mutatták ki, ami végső soron a stressz kezelését és kezelését segítette.
Testmozgás
A testmozgás gyakran ajánlott stratégia a betegségből és a korból fakadó fáradtság és stressz tüneteinek csökkentésére. Kimutatták, hogy a kemoterápiában részesülő betegeknél előforduló pszichológiai stressz javult a testmozgással. A korai stádiumú emlőrákra összpontosítva egy tanulmány arról számolt be, hogy azoknál a betegeknél, akik a sugárkezelés alatt részt vettek egy gyalogló edzésprogramban, javult a fáradtság, a szorongás és az alvásminőség. A daganatos betegeknél a kezelés előtt, alatt és után végzett testmozgás nemcsak az életminőséget javítja, csökkenti a stresszt és a szorongást, hanem javítja az általános túlélést is, és ezért a klinikai gyakorlatban is alkalmazni szükséges. Emellett a depressziós és szorongásos tünetek enyhítésében is nagy szerepe van a testmozgásnak.
A mozgásos beavatkozások előnye, hogy könnyen hozzáférhetők, kevés előkészítéssel végezhetők, és a legtöbb népességcsoport akár egyénileg, akár csoportosan is részt vehet bennük. Fontos, hogy a testmozgást a stresszkezelés szempontjából is egyéni igényekhez igazítsák (pl. intenzitás mértéke, testmozgás jellege). A tanulmányok szerint az aerob edzésformák, a rezisztencia-edzés, valamint a nyújtó, hajlékonyságot fejlesztő gyakorlatok naponta minimum 20-30 percig végezve csökkentik a depressziós tüneteket. Egyre több bizonyíték bizonyítja, hogy a testmozgás hatékonyan csökkenti a stresszt és a kapcsolódó tüneteket mind önállóan, mind más stratégiákkal kombinálva, illetve más technikákkal, például a mindfulness-technikákkal való közvetlen összehasonlításban.
Jóga
A jóga során a légzéstechnika, a meditáció, valamint a fizikai gyakorlatok segítik a stresszkezelést. A jóga javasolható a depresszió egyoldalú terápiájaként, de a depresszió és a szorongásos zavarok kiegészítő kezeléseként még előnyösebb. Gyakran alkalmazzák a várandósságkor előforduló stressz kezelésére is. Az optimális gyakoriság és időtartam nem még nem meghatározott, de a vizsgálatok szerint a tünetek csökkentésére hetente 60 perc jóga javasolt.
Masszázs és manuálterápia
Azt mutatták, hogy a különböző típusú masszázsterápiák legalább 20-30 percen keresztüli alkalmazása jelentősen csökkenti a fájdalom és a szorongás intenzitását, ezáltal nagy szerepe lehet a stresszkezelésben. A masszázsterápiára egyszerű, alacsony költségű és hatékony nem farmakológiai módszer, amely a betegek fájdalmának és szorongásának enyhítésére, valamint az alvásminőség javítására kifejezetten alkalmas.A masszázzsal jobb eredmények érhetők el, ha nyaki gerincmanipulációval kombinálják.
Biofeedback
Non-invazív technika, ami a légzést használja a biometrikus paraméterek monitorozására, pl. szívverés, szívverés változása, stb. Okostelefonos applikáción keresztül mérhető. Ez a technika csökkenti a stresszt, a krónikus stresszt és a szorongást.
Kognitív viselkedésterápia
A kognitív-viselkedésterápia olyan pszichoterápiás kezelés, amely segít az egyéneknek azonosítani, megváltoztatni és megszüntetni azokat az elkerülő és biztonságkereső viselkedésmódokat, amelyek negatívan befolyásolják a viselkedésüket és az érzelmeiket, ezáltal megkönnyítve a stresszkezelést a stresszel kapcsolatos rendellenességek csökkentése és a mentális egészség javítása érdekében.
Sok esetben stresszes körülmények között egyes egyének hajlamosak pesszimistának és problémamegoldásra képtelennek érezni magukat. Ez a technika elősegíti a kiegyensúlyozottabb gondolkodást, hogy javuljon a stresszel való megbirkózás képessége. Bizonyítottan hatékony olyan betegségek kezelésében, mint a kényszerbetegségek, szociális szorongásos zavar, pánikbetegség, poszttraumás stresszbetegség és bulimia nervosa.
Relaxációs technikák, autogén tréning
Kutatások alátámasztották, hogy az autogén tréning gyakorlásával javulnak a szervezetben fiziológiai folyamatok (pl. légzés, szívritmus rendeződése), melyek a testet öngyógyításra ösztönzik. Az egyén önmagára irányuló figyelmével biztosíthatja a testi-lelki ellazultságát, ezáltal fokozva a paraszimpatikus idegrendszeri működést. Az autogén tréninggel csökkenthető a stressz, a szorongás, valamint növelhető a pszichés nyugodtság. A módszer megfelelő elsajátítása 12 hetes, napi gyakorlással érhető el. A relaxációs beavatkozások a depresszió, stressz, alvászavarok kezelésében kifejezetten hatékonyak. pszichológus, szexuálpszichológus Rendelés típusa Az életmódváltás nem csupán a testet, hanem a lelket is érinti, és minden ember számára kihívásokkal teli lehet. Célom minden segítséget megadni a psziché számára megterhelő folyamatokhoz, mint például a stresszevéssel való küzdelem, vagy a szokások átalakítása. Téma szakértője
Kispál Mónika