Magas vérnyomás diéta
A magas vérnyomás diéta, ami az életmódterápia fontos eleme, kiemelten fontos a magas vérnyomás kezelésében. A megfelelő táplálkozásterápia ugyanis a szisztolés vérnyomást akár 5,5 Hgmm-rel, a diasztolés vérnyomást akár 3,0 Hgmm-rel képes csökkenteni a vérnyomást. A magas vérnyomás étrend javaslatai szerint fontos alacsony só- és koffeintartalmú, változatos, kiegyensúlyozott étrendet követni (mint például a DASH-diéta vagy a mediterrán diéta) a megfelelő mértékű és intenzitású fizikai aktivitás mellett, ami a magas vérnyomás kialakulásában szerepet játszó elhízás vagy túlsúly rizikóját is csökkenti. Ezáltal elkerülhetők olyan nem fertőző, krónikus megbetegedések, mint a szívinfarktus, a stroke vagy akár a veseelégtelenség is, és nem utolsó sorban az egészséges életmód kialakításában nagy szerepet játszik.
Foglaljon időpontot szakembereinkhez!
Sóbevitel csökkentése a magas vérnyomás diétában
Élvezeti szerek (koffein, alkohol) fogyasztása magas vérnyomás étrendben
DASH diéta - étrend magas vérnyomás kezelésére
Sóbevitel csökkentése magas vérnyomás diéta esetén
Számos kutatás kimutatta, hogy a nem megfelelő életmód okozta nagy mennyiségű sóbevitel a magas vérnyomás egyik legfőbb kockázati tényezője. A problémát elsősorban a konyhasóban elforduló nátrium okozza, ugyanis a nátrium fokozza az erekben a vízvisszaszívást, ezáltal a vérnyomást növeli. Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization – WHO) közleménye szerint a naponta ajánlott sóbevitel 5,0 g konyhasót jelent (az újabb ajánlások 3,8 g-ot határoztak meg). A kutatások alapján, ha naponta 1,0 g-mal csökkentjük a nátriumbevitelünket, akkor 2-3 Hgmm-rel csökkenhet a szisztolés vérnyomás értéke.
Az ajánlott 5,0 g só, ami kb. 1 kk-nyi mennyiséget jelent, nem csak az ételkészítéshez használt sót foglalja magába, hanem a kész, feldolgozott ételekből (pl. szószok, konzervek, snackek, kenyérfélék, felvágottak, sajtok, stb.) származót is. A napi sóbevitelünk 75%-át ugyanis nem az ételkészítés során felhasznált só adja, hanem a felkész és készételekből származó sómennyiség. Szemléltetésképpen 1 szelet sonka (kb. 15 g) vagy 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér (kb. 35 g) kb. 0,5 gramm sót tartalmaz, ami a napi sóbevitel tizedrészét jelentheti. Mindezek tükrében ahol lehet, igen fontos a sóbevitel csökkentése annak érdekében, hogy tudatosak legyünk az egészséges életmód kialakításában.
Sóbevitel csökkentése a magas vérnyomás étrend alapelve szerint:
- Sóhasználat csökkentése a főzés, ételkészítés során és az asztalon. A kevésbé sós ízekhez könnyű hozzászokni.
- Sózás helyett intenzívebb ízű fűszerek használata, pl. fokhagyma, mustár, fahéj, zöldfűszerek (pl. bazsalikom, oregánó, kakukkfű, borsikafű, petrezselyem, majoranna, stb.) vagy zöldségek és gyümölcsök.
- Termékek sótartalmának rendszeres ellenőrzése a csomagoláson. Ha a termékeket összehasonlítjuk, próbáljuk az alacsonyabb sótartalmú terméket választani!
- Felvágottak, sajtok fogyasztása helyett házilag szendvicsfeltétek, pl. zöldségkrémek, zöldfűszeres túrókrém, házi felvágott, stb. készítése, kevesebb só felhasználásával.
- Rizs, tészta vagy gabonaköret főzésekor a főzővízhez adott só mellőzése, az ételek utólag történő ízesítése.
- Friss vagy fagyasztott zöldségek előtérbe helyezése, a magas sótartalmú konzervek, savanyúságok kerülése.
Zöldség- és gyümölcsfogyasztás magas vérnyomás étrendben
A magas vérnyomás diéta ajánlásai szerint elsődleges a nagy mennyiségű zöldség- és gyümölcsbevitel, mert sok folyadékot, vitamint és ásványi anyagot tudunk belőlük bevinni és emellett kiemelkedő rostforrásnak is bizonyulnak. A nagy mennyiségű zöldség- és gyümölcs fogyasztásával növeljük az étrendi káliumbevitelt, ami igen fontos a nátriumbevitel ellensúlyozását tekintve.
A szakmai irányelvek szerint naponta minimum 3500-5000 mg-nyi mennyiségű káliumot szükséges bevinnünk a nátriumbevitel ellensúlyozása érdekében. Egyes vizsgálatok szerint nagyobb vérnyomáscsökkenés várható a megemelt káliumbeviteltől, mint a sóbevitel csökkentésétől. A magas vérnyomás diéta étrendi alapelvei szerint a legjobb megoldás, ha egyszerre történik a káliumbevitel növelése és a nátriumbevitel csökkentése. Magas káliumtartalmúnak számít a paradicsom, a burgonya, a banán, a hüvelyesek és az olajos magvak is. Fogyassz tehát sok zöldséget és gyümölcsöt, így sokat teszel az egészséges életmód kialakításáért!
Élvezeti szerek magas vérnyomás esetén
Koffeinbevitel csökkentése és biztonságos koffeinbevitel a magas vérnyomás étrendben
A kávéban található koffein sok esetben képes megnövelni a vérnyomás értéket. A koffeinfogyasztás hatását egyszeri koffeinadagoknál figyelték meg. 80 és 300 mg közötti bevitel esetében a szisztolés vérnyomás átlagos emelkedését idézte elő, ami körülbelül 3-8 Hgmm volt és a diasztolés vérnyomás körülbelül 4-6 Hgmm közötti növekedése volt nagy egyéni variabilitás mellett. Ezen kívül a rendelkezésre álló adatok arra utaltak, hogy a vérnyomás általában 30 perccel a koffeinbevitel után emelkedik, fogyasztás után 60-90 perccel éri el a csúcspontját, majd körülbelül 2-4 óra elteltével visszaáll a kiindulási szintre. Egy tanulmányban az energiaitalok vérnyomás- és pulzusszám-hatását vizsgálták egészséges egyéneknél, ahol jelentős dózishatás-emelkedést írtak le, ahol a szisztolés vérnyomás emelkedése 4 Hgmm alatt volt, ha a koffeinfogyasztás <200 mg volt, és több mint 6 Hgmm, amikor a koffeinfogyasztás ≥200 mg volt.
A koffein fő forrásai a kávé, a tea, koffeintartalmú üdítőitalok (beleértve a guaranát, taurint és ginzenget is tartalmazó "energiaitalokat", amelyek szintén okozhatnak hemodinamikai változásokat) és a csokoládé. A kávéban lévő koffein mennyisége jelentősen eltér a különböző fajok és fajták között. Például 65 és 120 mg közötti koffeintartalomról számoltak be, amelyet egy normál csésze kávé tartalmaz, míg az arabica kávé általában kevesebb koffeint tartalmaz, mint a robusta fajta. A szerint a biztonságos koffeinbevitel naponta kb. 200 mg felnőtt emberek esetében (kb. 3 mg/testtömegkilogramm), ami kb. 1-3 csésze kávét jelent naponta. A koffeintartalmú energiaitalok és a koffeines üdítőitalok fogyasztása mindenképp kerülendő a magas vérnyomás étrendben.
Alkoholbevitel csökkentése a magas vérnyomás diéta ajánlásaiban
A magas vérnyomás diéta javaslatai szerint a magas vérnyomás kezelésében szintén számottevő fontosságú az alkoholfogyasztásnak a mérsékelése, ugyanis az alkoholbevitel is fokozhatja a magas vérnyomás mértékét. Egy tanulmányban összességében az átlagos szisztolés vérnyomásérték 1,25 és 4,90 Hgmm-rel magasabb volt 12 vagy 48 gramm napi alkoholfogyasztás esetén, mint a fogyasztás nélkül. A diasztolés vérnyomásérték esetében a megfelelő különbségek 1,14 és 3,10 Hgmm voltak. Az amerikai ajánlás szerint (AHA – American Heart Association) alkoholfogyasztás csökkentése számszerűsítve nők esetében ≤1 italt, férfiak esetében pedig ≤2 italt jelent naponta maximálisan. Az energiabevitel csökkentése érdekében inkább válaszd a száraz fehér- vagy vörösbort, esetleg fröccsöt, kerüld a röviditalokat és a magas cukortartalmú koktélokat!
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Teljes értékű gabonák jelentősége magas vérnyomás diétában
A zöldségek mellett a teljes értékű gabonafélék is növelik az ételek volumenét (térfogatát), ugyanis rostban gazdagok, ezáltal csökken az étel energiatartalmának sűrűsége és fogyasztásuk mellett hamarabb következik be a jóllakottságérzés. Ebből kifolyólag a nagy mennyiségű zöldségbevitel nagy szerepet játszik a testtömeg csökkentésben, amit a magas vérnyomás másik kockázati tényezőjeként tartunk számon. Egyes vizsgálatok szerint bármilyen fokú testtömeg csökkentés elhízás esetén 2,7 Hgmm-rel csökkentette a szisztolés értéket és 1,3 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomás értéket. Fontos ezért, hogy csökkentsük az ételek energiasűrűségét a zöldségek mellett teljes értékű gabonafélékkel. A rostbevitel növelése az egészséges életmód kialakításának egyik alappillére.
Zsírbevitel csökkentése magas vérnyomás diétában
A magas vérnyomás diéta javaslatai előtérbe helyezik a zsírbevitel csökkentését, ugyanis a túlzott mértékű zsírfogyasztás nagy mennyiségű energiabevitellel is jár, ami fokozhatja a túlsúly vagy elhízás kialakulását. Ennek érdekében fontos, hogy ahol tudjuk, csökkentsük a zsiradék használatot és válasszuk az alacsonyabb zsírtartalmú termékeket. Különösen igaz ez a tejtermékeket. Tej és natúr joghurt esetében ezért válaszd a 1,5%-os zsírtartalmút, túró esetében a zsírszegény vagy sovány változatot, a sajtoknál pedig a „light” címke jelzés elolvasásán kívül, ellenőrizd a csomagoláson a zsírtartalmat és azt válaszd, amelyben a zsírtartalom 10 g/ 100g g-nál kisebb vagy megegyező mennyiségű. A zsírbevitel csökkentésével nem csak a testsúly csökkenhet, de sokat tehetünk az egészséges életmód kialakításáért is.
DASH diéta - magas vérnyomás étrend
A magas vérnyomás megelőzését és kezelését tekintve a táplálkozásterápia terén a DASH-diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension – étrendi megoldások a magas vérnyomás megállításának érdekében) megvalósítása javasolt magas vérnyomásos betegek esetében. A DASH diéta átfedésben van a Mediterrán diétával. Ezek az étrendi javaslatok nem csak a magas vérnyomásra nézve hatékonyak, de a társbetegségek (pl. túlsúly, szívbetegségek, vesebetegség, stb.) megelőzését és kezelését tekintve is jelentős szerepük van.
Miért fontos a DASH diéta alapelveit követni a magas vérnyomás csökkentése érdekében?
-
A DASH diéta a táplálkozásterápia (magas vérnyomás diéta) egy hasznos és bizonyítottan hatékony módszere. A DASH-diétát 2021-ben a "Legjobb diéták az egészséges táplálkozáshoz" és a "Legjobb szívbarát diéták" közé sorolták.
-
A DASH diéta bizonyítottan hatékony a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőinek a csökkentésében.
-
A DASH diéta egy egészségtudatos étkezési minta, amit az USDA (USA Mezőgazdasági Minisztériuma) az étrendi útmutatóiban 2020-2025 között előirányzott.
-
A DASH diéta, ahogy a nevében is szerepel, a sóbevitel korlátozására külön felhívja a figyelmet.
-
Kiemelkedő szerepet játszik a vérnyomás csökkentésében, ugyanis vérnyomáscsökkentő hatását tekintve a szisztolés vérnyomást 5,5 Hgmm-rel, a diasztolés vérnyomást 3,0 Hgmm-rel csökkentette.
-
Magas antioxidáns, rost, ásványi anyag (pl. K, Mg, Ca) és vitamintartalommal (pl. C-vitamin, E-vitamin) rendelkezik és gazdag növényi fehérjékben és telítetlen zsírsavakban.
Miből áll a DASH diéta?
-
Az étrend ajánlásai szerint a napi nátriumbevitel maximum 2300 mg legyen, ami hozzávetőlegesen 5 g(1 kk.) sónak felel meg.
-
A DASH diéta napi 6-8 adagban ajánlja a teljes értékű gabonafélék fogyasztását, mint a teljes kiőrlésű pékáruk, valamint a barna köretek (pl. bulgur, barna rizs, quinoa, hajdina, köles, teljes kiőrlésű tésztafélék). Egy adag kb. 1 szelet kenyérnek (kb. 40-45 g) felel meg.
-
Az étrendi javaslatban nagy mennyiségben (4-5 adag) szerepelnek a zöldségek, elsősorban friss és fagyasztott formában történő elfogyasztást tekintve. A DASH diéta kiemeli a zöld leveles zöldségek (pl. salátafélék, spenót, rukkola) fogyasztását. Egy adagnak számít 1 nagyobb db paradicsom, paprika vagy pl. egy kistányér saláta.
-
A DASH diéta a gyümölcsök (pl. piros bogyós gyümölcsök, almában, narancs, stb.) fogyasztását is előtérbe helyezi napi 4-5 adag mennyiségben. Egy adagnak számít egy öklömnyi méretű alma, barack, egy kisebb db banán vagy egy kistányér bogyós gyümölcs.
-
A szárazhüvelyesek (mint pl. bab, lencse, csicseriborsó) fogyasztása is ajánlott az DASH diéta szerint, ami hetente legalább 1 adagot jelent. A hüvelyeseket főtt formában, esetleg szendvicskrémként vagy hüvelyes-fasírtként, esetleg kevert sütemények (pl. babos brownie) összetevőjeként ajánlott fogyasztani. 1 adag kb. egy kistányérnyi hüvelyes fogyasztását jelenti.
-
A DASH diéta javaslatai szerint fontos az olajos magvak, diófélék (pl. mandula, dió, kesudió, mogyoró, stb.) heti 4-5 adagban történő elfogyasztása. Gyümölcsök mellé kisétkezésre, zabkására vagy saláták, sütemények összetevőjeként is kiemelt figyelmet érdemelnek. Fogyaszd őket 1 szűk zárt maréknyi mennyiségben!
-
Alacsony zsírtartalmú tejet és tejtermékek is szerepelnek az ajánlásban: pl. 1,5%-os zsírtartalmú tej, natúr joghurt, kefir, 10%-s zsírtartalmú sajt, skyr, stb. Napi 2-3 adag mennyiségben ajánlott fogyasztani, 1 adagnak számít 1 adag tej (200 ml), 1 kis poharas joghurt (150 g), stb.
-
A zsírfelhasználás tekintetében helyezd előtérbe a telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajok fogyasztását, mint az olívaolaj, magolajok, repceolaj, avokádó. Ezeket naponta 2-3 adag mennyiségben fogyaszd el. 1 adag kb. 1 ek. olívaolajnak felel meg.
-
A DASH diéta javaslatai szerint helyezd előtérbe a magas omega-3 zsírsavtartalmú tengeri halak fogyasztását (pl. lazac, makréla, hering, tonhal, stb.). Heti minimum 1-2 adagban fogyassz halakat, 1 adag kb. 150 g-ot jelent.
-
Javasolja ezen kívül az étrend a folyadék (elsősorban víz) normál mennyiségben történő bevitelét, ami kb. napi 1,5-2 liter szénsavmentes vizet jelent.
-
A DASH diéta kitér a kávéfogyasztásra is, amit moderált mennyiségben ajánl, napi max. 1-3 csésze mennyiségben.
-
Amit nem ajánl: „nyugati-típusú” étrend, ami telített és transz zsírokat tartalmazó élelmiszerekben (pl. zsíros sajtok, tejtermékek, felvágottak, kókuszzsír, szószok, levesporok stb.), hozzáadott cukrokat tartalmazó élelmiszerekben (pl. üdítőitalok, édességek), alkoholban és sóban gazdag.
Összességében a magas vérnyomás diéta kiemelt szerepet érdemel a nem megfelelő életmód folytatásából eredő magas vérnyomás csökkentésében. Az életmód helyreállításával és a táplálkozásterápia alkalmazásával nagymértékben csökkenthető a magas vérnyomás előfordulási gyakorisága, sőt, sok esetben elkerülhetővé válik a gyógyszeres kezelés alkalmazása. A magas vérnyomás diéta emellett az egyes társbetegségek rizikóját is csökkenti, ami növeli az egészséges életmód megtartását.
Téma szakértői
Felhasznált források:
Singh, R. B., Nabavizadeh, F., Fedacko, J., Pella, D., Vanova, N., Jakabcin, P., Fatima, G., Horuichi, R., Takahashi, T., Mojto, V., Juneja, L. R., Watanabe, S., & Jakabcinova, A. (2022). Dietary approaches to stop hypertension via Indo-Mediterranean foods, may be superior to DASH diet intervention. Nutrients, 15(1), 46. https://doi.org/10.3390/nu15010046
Wickman, B. E., Enkhmaa, B., Ridberg, R., Romero, E., Cadeiras, M., Meyers, F. A., & Steinberg, F. M. (2021). Dietary Management of Heart Failure: DASH Diet and Precision Nutrition Perspectives. Nutrients, 13(12), 4424. https://doi.org/10.3390/nu13124424
Ozemek, C., Tiwari, S., Sabbahi, A., Carbone, S., & Lavie, C. J. (2020). Impact of therapeutic lifestyle changes in resistant hypertension. Progress in Cardiovascular Diseases, 63(1), 4–9. https://doi.org/10.1016/j.pcad.2019.11.012
Di Federico, S., Filippini, T., Whelton, P. K., Cecchini, M., Iamandii, I., Boriani, G., & Vinceti, M. (2023). Alcohol intake and blood pressure levels: A Dose-Response Meta-Analysis of Nonexperimental Cohort Studies. Hypertension. https://doi.org/10.1161/hypertensionaha.123.21224
Alnooh, G., Alessa, T., Hawley, M., & De Witte, L. (2022). The Use of Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) Mobile apps for supporting a healthy diet and controlling hypertension in Adults: Systematic review. JMIR Cardio, 6(2), e35876. https://doi.org/10.2196/35876
De Giuseppe, R., Di Napoli, I., Granata, F., Mottolese, A., & Cena, H. (2019). Caffeine and blood pressure: a critical review perspective. Nutrition Research Reviews, 32(2), 169–175. https://doi.org/10.1017/s0954422419000015
Muscogiuri, G., Verde, L., Sulu, C., Katsiki, N., Hassapidou, M., Frias-Toral, E., Cucalón, G., Pazderska, A., Yumuk, V., Colao, A., & Barrea, L. (2022). Mediterranean Diet and Obesity-related Disorders: What is the Evidence? Current Obesity Reports, 11(4), 287–304. https://doi.org/10.1007/s13679-022-00481-1
Surma, S., & Oparil, S. (2021). Coffee and arterial hypertension. Current Hypertension Reports, 23(7). https://doi.org/10.1007/s11906-021-01156-3
Flack, J. M., & Adekola, B. (2020). Blood pressure and the new ACC/AHA hypertension guidelines. Trends in Cardiovascular Medicine, 30(3), 160–164. https://doi.org/10.1016/j.tcm.2019.05.003
European Food Safety Authority. (2015). Caffeine. European Food Safety Authority. https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/caffeine
Limiting alcohol to manage high blood pressure. (2023, June 5). www.heart.org. https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/limiting-alcohol-to-manage-high-blood-pressure